Jak kupić dobry ciśnieniomierz?

Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że nadciśnienie tętnicze jest chorobą. Chorobą, która „nie boli”, ale która w podstępny sposób niszczy nasze naczynia krwionośne, serce, nerki i w konsekwencji prowadzi do zawału serca, udaru mózgu, czy niewydolności nerek. W Polsce nadciśnienie tętnicze dotyka ponad 9 milionów osób, czyli prawie 30% dorosłej populacji, dlatego nie przez przypadek lekarze określają nadciśnienie mianem „cichego zabójcy”.

Jak stwierdzić, czy nasze ciśnienie krwi jest prawidłowe? Wartości ciśnienia można zmierzyć korzystając z ciśnieniomierza, a pierwszego pomiaru dokonuje zwykle lekarz. Wynik pomiaru wyrażony jest w milimetrach słupa rtęci [mm Hg]. Nadciśnienie można rozpoznać, gdy podczas prawidłowo przeprowadzanych pomiarów ciśnienia stwierdzimy, że jego wartość przekracza granicę 140mm Hg dla ciśnienia skurczowego i/lub 90mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego.

 

Do pomiaru ciśnienia można korzystać z kilku rodzajów aparatów. W gabinetach lekarskich najczęściej stosowane są ciśnieniomierze rtęciowe, rzadziej aparaty sprężynowe. Zarówno lekarze, jak i pacjenci coraz częściej sięgają także po ciśnieniomierze automatyczne, przystosowane zarówno do użytku domowego, jak i szpitalnego.

 

Doświadczenie lekarzy wskazuje, że sporadyczne mierzenie ciśnienia podczas wizyty w gabinecie nie wystarcza do prawidłowego kontrolowania ciśnienia krwi i nie daje możliwości oceny, czy leczymy się prawidłowo, dlatego konieczna jest dodatkowa kontrola ciśnienia w domu. Ponieważ oferta ciśnieniomierzy automatycznych na rynku jest ogromna i często trudno podjąć decyzję, jaki aparat wybrać, by długo i bezawaryjnie nam służył, przygotowaliśmy dla Państwa krótki przewodnik, na co zwrócić uwagę kupując ciśnieniomierz.

 

Wybierając ciśnieniomierz dla siebie lub swoich bliskich trzeba zwrócić uwagę na kilka rzeczy: kto będzie korzystał z aparatu? czy będzie to jedna osoba, czy cała rodzina? czy będzie z niego korzystała osoba otyła lub dziecko? czy występują zaburzenia rytmu serca (arytmia) lub czy z ciśnieniomierza będzie korzystała osoba z rozrusznikiem serca? czy potrzebna nam pamięć pomiarów? czy będziemy korzystać z baterii, czy wolimy zasilacz? O tym wszystkim musimy poinformować farmaceutę, który pomoże dobrać właściwy aparat. Warto też pamiętać, że od jakości wybranego aparatu zależy dokładność pomiarów, a tym samym nasze zdrowie. Dokonując zakupu pamiętajmy też, że aparat ma nam służyć przez lata, nie szukajmy więc tzw. „okazji”, tylko wybierzmy ciśnieniomierz z 2-3-letnią gwarancją, renomowanej firmy Omron, AND Medical, czy innej, która posiada punkty serwisowe w naszym kraju.

 

Japońska firma OMRON jest wiodącym światowym producentem ciśnieniomierzy automatycznych, stosowanych zarówno przez szpitale, jak i pacjentów indywidualnych. Wszystkie ciśnieniomierze tej firmy posiadają 3-letnią gwarancję na aparat oraz roczną gwarancję na mankiet. Aparaty tej firmy posiadają klinicznie sprawdzony wysoki stopień dokładności pomiarów oraz wyposażone są w system kontroli pompowania mankietu Intellisense TM , który znacznie skraca czas pomiaru. Dodatkową zaletą ciśnieniomierzy Omron są duże, czytelne wyświetlacze oraz bardzo prosty i szybki pomiar.

 

NASZ TYP – CIŚNIENIOMIERZ OMRON M3

 

Jest to w pełni automatyczny ciśnieniomierz oferujący wszystkie funkcje niezbędne do wygodnego, szybkiego i dokładnego pomiaru ciśnienia krwi. Technologia Intellisense TM zapewnia odpowiednie napompowanie mankietu. Ciśnieniomierz wykrywa zaburzenia w rytmie pracy serca i automatycznie decyduje, czy wynik pomiaru może być zaakceptowany, czy też konieczne jest jego powtórzenie. Aparat wyświetla tylko wyniki uznane przez urządzenie za dokładne, a w przypadku arytmii wyświetlany jest informujący o tym symbol. Aparat ma duży wyświetlacz, pamięć 42 wyników oraz opcję uśredniania 3 ostatnich pomiarów. Dodatkowym wyposażeniem aparatu jest miękkie etui oraz zestaw baterii wystarczających na 1500 pomiarów.

 

Drugim co do wielkości japońskim producentem ciśnieniomierzy jest firma AND Medical , która oferuje wysokiej jakości aparaty z 3-letnią gwarancją. Każdy z aparatów AND przechodzi kliniczne testy dokładności pomiarów. Aparaty AND wyposażone są w system IHM , który umożliwia prawidłowy pomiar ciśnienia krwi przy zaburzeniach rytmu serca, objawiających się niemiarową lub przyspieszoną akcją serca. System IHB umożliwia także pacjentowi identyfikację występowania ewentualnej arytmii. W mankietach ciśnieniomierzy AND zastosowano unikalną technologię Slimfit , która zapewnia ergonomię i zwiększa trwałość mankietu. Aparaty AND Medical są rekomendowane przez Instytut Kardiologii w Aninie.

 

NASZ TYP – CIŚNIENIOMIERZ AND UA-631

 

Jest to w pełni automatyczny aparat na przedramię. Posiada duży czytelny wyświetlacz i jest bardzo prosty w obsłudze. Ciśnieniomierz dokonuje pomiaru nawet przy nieregularnym pulsie i może być stosowany przez osoby z arytmią. Aparat wyposażony jest w pamięć 30 ostatnich pomiarów, obszerny mankiet, który może być stosowany przez osoby otyłe. Po zakończeniu pomiaru ciśnieniomierz automatycznie umieszcza wynik w odpowiednim przedziale: ciśnienie prawidłowe, nadciśnienie łagodne, średnie lub wysokie. Aparat ma sprawdzony kliniczne algorytm pomiarowy i jest zalecany przez Instytut Kardiologii w Aninie.

Sprawdź aktualne oferty
pracy i dołącz
do naszego zespołu!

 

Dysponujesz wolnym lokalem handlowym?
Chcesz dołączyć do grupy Aptek ZDROWIE?
Sprawdź naszą ofertę.

Z każdą nową apteką
jesteśmy bliżej Ciebie,
sprawdź nasze lokalizacje!